ZŠ a MŠ ÚSTAVNÍ, fakultní škola PedF UK ,smluvní partner BRITISH COUNCIL.
Adresa: Hlivická 1/400,
PRAHA  8, Czech Republic.

Detail článku

Červnová fyzika trochu jinak

Různé ZŠ
29. 6. 2015 13:33
Čtenářů: 313
Fotogalerie
S potěšením konstatuji, že jsme po letech opět mohli přivítat přednášejícího z řad rodičů – prarodičů našich žáků. Dne 9. června vystoupil před žáky devátých ročníků pan Milan Vorlíček, aby se s nimi podělil o poznatky ze svého koníčka - astronomii. 

  Úvodní přednáška  se záhy změnila ve vzájemnou besedu mezi panem Vorlíčkem a žáky, při níž se dozvěděli řadu zajímavostí za života hvězd a zejména o souhvězdích, jejich historii, umístění na obloze i mnoho dalších informací. Vše bylo doplněno názorným programem simulujícím hvězdnou oblohu.

  Ráda bych panu Vorlíčkovi poděkovala za odvahu, čas a vynaloženou energii. Věřím, že se s námi brzy podělí o své poznatky ať již z profesní či zájmové oblasti další rodiče či prarodiče. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že jsou tyto formy prezentace žáky vítány a jsou přínosným zpestřením běžné výuky.

  Další přednáška, kterou absolvovali žáci devátých ročníků a vybraní žáci sedmých ročníků se konala dne 12. června na téma Duha, míchání barev. S tímto tématem nás obeznámil pan Mgr. Jiří Fencl ze SŠt Zelený pruh, kam již druhým rokem chodíme se žáky osmých ročníků na poutavé exkurze k volbě povolání. Tato střední škola nám nabídla v rámci  Roku světla několik interaktivních prezentací k tomuto tématu.

  Pan Fencl objasnil žákům lom světla, vznik duhy, vznik vedlejší duhy, podmínky, za nichž lze pozorovat celý kruh duhy či možnosti pozorování měsíční duhy. Dále našim žákům vysvětlil vnímání barev okem, princip barevných modelů RBG a CMYK, míchání barev. Výklad byl doplněn názornými ukázkami, obrázky a pokusy. V závěru přednášky si žáci mohli sami řadu experimentů vyzkoušet a pozorovat zmíněné jevy.

  I tato přednáška žáky zaujala, dokonce někteří žáci „obětovali“ čas přestávky, aby získali odborné odpovědi na svoje dotazy. Rádi bychom proto využili možnosti výše uvedeného projektu a uskutečnili některé z odborných přednášek pro naše žáky i v příštím školním roce.

 Oba výše uvedení přednášející věnovali svou energii a čas našim žákům zdarma, za což jim rovněž patří upřímné poděkování.RNDr. Zdeňka Kamarádová.
Fotogalerie:Informace k článku
Nejčtenější článek kategorie Různé ZŠ:
... zápis do 1. tříd ZŠ a další aktuality...

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 3.1
Hlasů: 157

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

Copyright ZŠ - Ústavní 2006 - 2015 | Provozováno na RS MAXSOFT